Reserve Bank of Australia Annual Report – 2010 Reserve Bank Board August 2010

Glenn Stevens (Chairman)

Photograph of Glenn Stevens (Chairman)

Governor since 18 September 2006
Present term ends 17 September 2013

Chairman – Payments System Board
Chairman – Council of Financial Regulators

Ric Battellino

Photograph of Ric Battellino

Deputy Governor since 14 February 2007
Present term ends 13 February 2012

Member – Reserve Bank Board Audit Committee

Ken Henry AC

Photograph of Ken Henry AC

Secretary to the Treasury
Member since 27 April 2001

Member – Council of Financial Regulators

John Akehurst

Photograph of John Akehurst

Member since 31 August 2007
Present term ends 30 August 2012

Chairman – National Centre for Asbestos Related Diseases
Director – CSL Limited
Director – Origin Energy Limited
Director – Securency International Pty Ltd

Jillian Broadbent AO

Photograph of Jillian Broadbent AO

Member since 7 May 1998
Present term ends 6 May 2013

Chairman – Reserve Bank Board Audit Committee
Member – Reserve Bank Board Remuneration Committee
Director – Australian Securities Exchange
Director – Coca-Cola Amatil Limited
Director – Special Broadcasting Service
Chancellor – University of Wollongong

Roger Corbett AO

Photograph of Roger Corbett AO

Member since 2 December 2005
Present term ends 1 December 2010

Member – Reserve Bank Board Audit Committee
Member – Reserve Bank Board Remuneration Committee
Chairman – Fairfax Holdings Limited
Chairman – Salvation Army Advisory Board
Deputy Chairman – PrimeAg Australia Limited
Director – Wal-Mart Stores Inc

Graham Kraehe AO

Photograph of Graham Kraehe AO

Member since 14 February 2007
Present term ends 13 February 2012

Chairman – BlueScope Steel Limited
Chairman – Brambles Limited
Director – Djerriwarrh Investments Limited

Donald McGauchie AO

Photograph of Donald McGauchie AO

Member since 30 March 2001
Present term ends 29 March 2011

Chairman – Reserve Bank Board Remuneration Committee
Chairman – Australian Agricultural Company Ltd
Chairman – Nufarm Limited
Deputy Chairman – James Hardie Industries SE
Director – GrainCorp Limited

Warwick McKibbin

Photograph of Warwick McKibbin

Member since 31 July 2001
Present term ends 30 July 2011

Director – Research School of Economics, Australian National University
Professorial Fellow – Lowy Institute for International Policy
Non-resident Senior Fellow – The Brookings Institution
Director of Research – McKibbin Software Group Pty Ltd